Uwodziciel

Z twórczością Zbigniewa Nienackiego spotkałam się już w dzieciństwie, kiedy zaczytywałam się w serii o detektywie panu Samochodziku. Teraz przyszła kolej na bardziej dojrzałe książki. Rzeczywiście tej książki nie polecam dzieciom, nawet po tytule można się domyślić, że zawiera sceny erotyczne, a autor nie stroni od nich. Jednak jest to pozycja warta przeczytania.
Książka w głównej mierze opisuje na kim wzorują się pisarze, aby napisać dobrą książkę. I nieważne czy żyli w renesansie czy piszą współcześnie. Autor udowadnia, że znani bohaterowie książek tak naprawdę cierpią na różne choroby psychiczne. Zostały przetoczone tak dobre argumenty i przykłady, że uwierzyłam panu Zbigniewowi. Większość bestsellerów, a nawet dzieła klasyczne np. twórczości Szekspira opierają się w rzeczywistości na chorych umysłowo osobach. Najtrudniej jest pisać o codziennych sprawach, normalnych ludziach. Z drugiej strony przesyceni myślami chorych, czy nie stajemy się nimi sami? Telewizja, internet, gdy komputerowe wpływają na psychikę człowieka. Stąd wniosek, że literatura również.
Kolejnym tematem opisanym w książce i niejako łączącym się jest miłość cielesna i duchowa. Poznajemy pana Evena, który w przeróżnych historyjkach uszczęśliwia kobiety. Jego zdobyczami nie są radosne i uśmiechnięte panie, lecz te mające kłopoty ze sobą i swoją seksualnością. Tytułowy uwodziciel staje się prawie bohaterem, leczy kobiety z ich przypadłości i daje im to, czego naprawdę nawet nieświadomie pragną.
Po przeczytaniu odniosłam wrażenie, że autor chciał napisać o czymś zupełnie innym. Z tego mogłyby powstać dwie oddzielne książki-jedna o literaturze, druga jak podrywać kobietę. A tu wszystko trafiło do jednego worka. Chaos nie jest dobry, czytelnik gubi się. Miesza się styl filozoficzny, naukowy, proza i zapiski jak z pamiętnika. Oprócz tego odnajdujemy fragmenty z życia pisarza. Więc miała to byś autobiografia? Czy wszystko ukazane w tej książce jest fikcją literacką? Otóż jestem pewna, że nie. Niektóre fakty zgadzają się z życiorysem pisarza. Zastanawia mnie najbardziej, czy do napisania tej pozycji autor inspirował się własnym życiem i doświadczeniami.

12 Response to "Uwodziciel"

 1. Miłośniczka Książek says:
  26 maja 2012 08:11

  zdecydowanie nie dla mnie
  pozdrawiam

 2. Anonimowy Says:
  26 maja 2012 08:25

  Mam mieszane uczucia. Z jednej strony obiecująco, z drugiej nie bardzo.. :/

 3. Ruda says:
  26 maja 2012 12:00

  ja chyba bym się nie skusiła :)

 4. Irytacja says:
  26 maja 2012 12:19

  Końcówka Twojej recenzji nie do końca zachęca do sięgnięcia po tę pozycję.
  Jednak pozostała część w znacznym stopniu mnie zaciekawiła.
  Będę szukała tej książki. Pozdrawiam! :)

 5. Azumi says:
  26 maja 2012 23:37

  Słyszałam wcześniej o tej książce na zajęciach z literatury. Nie lubię tego typu powieści, więc po tą nie sięgnę. Chociaż samego autora i jego serię o Panu Samochodziku bardzo lubię;)

 6. Larysa says:
  27 maja 2012 02:45

  Niestety to nie moje klimaty.

 7. magic_butterfly says:
  27 maja 2012 05:34

  Ja również mam mieszane uczucia do tej książki. Jeśli znajdę w bibliotece to wypożyczę, ponieważ wolę wydać pieniądze na inną. :)
  W wolnej chwili zapraszam do siebię :D

 8. awiola says:
  27 maja 2012 10:27

  Nienacki należy do mich ulubionych pisarzy z dzieciństwa. Mam do niego duży sentyment. Napisał sporo książek nakierowanych na erotyzm. A czy wiesz, że pisarz był agentem SB?

 9. deszczowa_nimfa says:
  27 maja 2012 12:30

  Awiola na ten temat nic nie wiedziałam.. No cóż, jak dla mnie to bardzo tajemniczy człowiek i takim pozostanie.

 10. Anne18 says:
  1 czerwca 2012 08:27

  dajna recenzja.

 11. Elen says:
  3 czerwca 2012 07:17

  Uwielbiam książki Nienackiego, ale te z serii o Panu Samochodziku, jak ja się w nich kiedyś zaczytywałam! :) Ale do tej nie jestem przekonana i pozostanę przy jednej serii tego pisarza.

 12. Anonimowy Says:
  7 września 2014 11:21

  Thanks for another fantastic post. Where else may just anybody get
  that type of info in such a perfect means of writing?
  I've a presentation next week, and I am on the look for such info.


  my page: see

Prześlij komentarz